Skip to main content
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Français
  • Nederlands
Miranda Military

Kamuflaż statyczny

Kamuflaż statyczny

statyczny 2D – statyczny 2D dwustrony – statyczny 3D
statyczny 2D
statyczny 2D dwustrony
statyczny 3D

Wielozakresowe systemy maskujące

W obecnych czasach przemysł obronny dysponuje coraz większą ilością nowości technologicznych. Oddziały wojskowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt, który pozwala przystosować się do panujących wokół warunków oraz informuje dowódców o ich położeniu. Jednym ze sposobów zwiększających zdolność przetrwania na polu bitwy są systemy maskowania, czyli zminimalizowanie możliwości wykrycia i identyfikacji jednostek wojskowych.

Wielozakresowe systemy maskujące, które zostały opracowane przez specjalistów z Mirandy, stanowią innowacyjne rozwiązanie nowej generacji, służące do zwiększenia zdolności przetrwania żołnierzy na polu bitwy, czyniąc ich niewidzialnym. Technologie zastosowane w kamuflażu wielozakresowym Mirandy zmniejszają możliwość wykrycia ludzi, obiektów oraz sprzętu, znajdujących się w zasięgu urządzeń pozwalających na identyfikację wizualną (VIS), radarową (RADAR), za pomocą bliskiej podczerwieni (NIR) oraz podczerwieni termalnej (TIR).

Wielozakresowe Pokrycia Maskujące Berberys nie są rozpoznawane w warunkach terenowych podczas obserwacji naziemnej i z powietrza:

Nieuzbrojonym okiem
> 1000m
Przyrządy optyczne
> 2000m
Przyrządy noktowizyjne
> 250m

Kamuflaż

Ze względu na fakt, iż wykrycie i obserwacja zyskały ostatnio zupełnie nowe znaczenie, rola maskowania w celu zminimalizowania możliwości wykrycia i identyfikacji wojsk, sprzętu i instalacji stała się istotnym obszarem zainteresowania. Kluczowe czynniki przetrwania to doskonały kamuflaż na otwartej przestrzeni, gwarantujący upodobnienie się do otoczenia i pozostanie niezauważonym przez służby rozpoznania wroga oraz systemy Situation Awareness (SA).

Pasmo ultrafioletowe UV

Nowoczesne urządzenia do obserwacji pola walki pracujące w zakresie ultrafioletu (UV) wykorzystują parametr odbicia fali elektromagnetycznej charakterystyczny dla obiektu. Nasze pokrycia maskujące posiadają parametry barwy i współczynnika odbicia, które skutecznie pozwalają ukryć obiekt przed czujnikami UV. Cecha ta jest niezmiernie istotna w warunkach śnieżnych.

Światło widzialne – VIS

W paśmie światła widzialnego przedmioty są zwykle wykrywane, rozpoznawane i identyfikowane przez nieuzbrojone ludzkie oko lub przyrządy optyczny, układy elektrooptyczne, bądź pośrednio z wykorzystaniem zdjęć przedmiotu. Kluczowymi cechami wyróżniającymi obiekt do obserwacji są m.in.: kształt, wielkość, kolor, faktura , odcień, wzór i miejsce. Głównym celem naszych produktów jest to, aby były jak najbardziej porównywalne z otoczeniem.

Bliska podczerwień – NIR

Promieniowanie w bliskiej podczerwieni (NIR) jest dobrze odbijane przez żywą roślinność, natomiast znacznie gorzej od roślinności suchej i większości materiałów wytworzonych przez człowieka. Czujniki NIR, takie jak noktowizory oraz celowniki i peryskopy NIR, umożliwiają ludzkiemu oku wykrywanie celów na podstawie różnic w ich współczynniku odbicia. Parametry kolorystyczne i współczynnik odbicia możemy dopasować do każdego środowiska, w którym kamuflaż będzie używany.

Podczerwień krótkofalowa – SWIR

Podczerwień krótkofalowa jest zwykle definiowana jako światło w zakresie długości fali od 1 do 2,5 μm. Czujniki działające w tym zakresie są coraz częściej wykorzystywane do wykrywania obiektów ze względu na ich dużą dokładność w każdych warunkach pogodowych. SWIR jest podobny do światła widzialnego, ponieważ fotony są odbijane lub pochłaniane przez obiekt, zapewniając silny kontrast potrzebny do obrazowania w wysokiej rozdzielczości. Pokrycia maskujące Mirandy zapewniają ochronę przed czujnikami SWIR.

Podczerwień termalna – TIR

Lokalizowanie celów w paśmie podczerwieni termalnej, zarówno w zakresie podczerwieni średniofalowej – MWIR, jak i długofalowej – LWIR, wykorzystuje profil cieplny obiektu i pozorne różnice temperatur między obiektem a jego tłem. Charakterystyczny kształt profilu cieplnego, układ i koncentracja gorących punktów tworzą łatwo rozpoznawalne kontury obiektów. Nasze pokrycia maskujące pozwalają zredukować sygnaturę termalną maskowanego obiektu nawet o 80% oraz uniemożliwić jego poprawną identyfikację.

Ochrona radarowa

Detekcja radarowa wykorzystuje zjawisko odbicia fal radarowych, a w szczególności różnice w zdolności odbicia tych fal od poszczególnych obiektów. Powierzchnie metalowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem odbicia, a jednocześnie są integralną częścią pojazdów i sprzętu wojskowego, dlatego tzw. echo radarowe jest bardzo ważnym czynnikiem rozpoznawczym. Nasze wielozakresowe pokrycia maskujące zapewniają skuteczną ochronę w zakresie 1-110 GHz pozwalając na redukcję sygnatury radarowej obiektu o minimum 6 dB.

Indywidualne rozwiązania

Naszym celem jest projektowanie i wytwarzanie produktów maskujących dostosowanych do indywidualnych wymagań klientów. Nasze doświadczenie i bogate zaplecze badawcze pozwala na tworzenie rozwiązań spełniających wysokie wymagania nowoczesnego pola walki, przy jednoczesnym uwzględnianiu specyficznych parametrów określonych przez zamawiającego.

Poszukujesz rozwiązania skrojonego pod Twoje potrzeby? Skontaktuj się z nami, a nasi technolodzy i konstruktorzy zaproponują możliwie najlepsze rozwiązanie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy, Kapitał zakładowy: 8 824 200 PLN
REGON: 311089769; NIP: 668-17-12-330; KRS: 0000135145
Polityka prywatności © 2023 Miranda Spółka z o.o.